Pre nego se upustimo u „zašto?“ i „kako?“, želim da kažem da mi je jasno da neće svaka porodica pratiti ove preporuke, što je u redu, jer postoje drugi načini da se isprave posledice nastale dugotrajnom upotrebom dude (i drugim oblicima „nenutritivnog sisanja“), što će biti tema nekog budućeg bloga. U ovom momentu ću se ipak fokusirati na to zašto je korisno rešiti se dude pre nego kasnije.
Da li je duda igračka za dete ili roditelja?
Novorođenče kada se rodi ima nenutritivno i nutritivno sisanje. Nenutritivni način sisanja perzistira do prvog mesaca kada se integriše i samo ostaje nutritivni način sisanja. Kod novorođenčeta je sisanje prvi oblik učenja. Tada se na nivou mozga aktiviraju centri koji deluju na osećaj gladi i sitosti kod odojčeta. U osnovi refleksa sisanja je da se gradi osnovna biološka funkcija jedinke, a to je funkcija hranjenja. Kada imate novorođenče ili odojče koje ima burnije reakcije tada se obično uključuje duda, jer roditelj shvata da prilikom sisanja dolazi do regulacije kod odojčeta. Već smo tada rešili da refleks ne koristimo za somatiku nego za regulaciju. Šta smo tom odlukom zapravo uradili? Duda šalje opšte somatske aferentne nadražaje mozgu i stimulise somatosenzorni korteks i tako odojče postiže osećaj zadovoljstva i regulacije. Mozak stvara pozitivno iskustvo sa predmetom jer dobija konstantno aferentno nadraživanje i na taj način se stvara zavisnost. Svi tekstovi o korišćenju dude su bazirani na promenu koštanog sistema maksile i poremećajima u produkciji govora, biću slobodna da u ovom blogu pišem i o korelaciji upotrebe dude i posture, kao i posledicama upotrebe dude na samu interocepciju kod deteta. Do promene maksile dolazi jer su kosti bebe prilično meke i savitljive, te na njihov oblik vrlo lako mogu uticati spoljašnje sile. Dugotrajno delovanje ove „eksterne sile“, stvara pritisak na nepce, čineći ga užim i višim, kao što je to prikazano na slici ispod. (Dete na slici je između 7 i 8 godina starosti.)
Gotsko nepce (gornja vilična kost) = skučeni i rotirani zubi (u ovom slučaju nedostaje i jedan stalni zub, za koji svakako nema mesta).
Pravilan anatomski oblik, zdravog nepca bi trebao da bude mnogo plići i širi, kao na slici ispod. (Dete na ovoj slici je oko 10 godina starosti.)
Nepce koje ima dovljno prostora za sve zube, bez gužve i rotacije.
Vidite li razliku? Oblik nepca u mnogome utiče na jezik i njegovo pozicioniranje, što zauzvrat, utiče na gutanje, govor i disanje.
„Veliki tigar, mali kavez“
Jezik, koji je jedan od naših, najsnažnijih mišića u odnosu na svoju veličinu, nema mogućnost oblikovanja nepca kada ga u tome blokira duda. Duda ometa pozicioniranje jezika na nepcu, i dok se nepce oblikuje i postaje uže i više tokom života odojčeta, kada se duda konačno eliminiše, jezik (tigar) nema dovoljno prostora (mali kavez), i na kraju nepravilno funkcioniše.
Naša struka nema jasan stav ka korišćenju dude, jer je to svima negde rešiva problematika. Da li je zapravo tako?
Savršeni primer ovome je potisak jezika, gde dete mora da isturi jezik ka napred, kako bi gutalo i zatvorilo rupu koja se formirala između gornjih i donjih zuba. Ilustracija ispod pokazuje ono što nazivamo „otvoren zagrižaj“, koji je uobičajena posledica dugotrajne upotrebe dude. Primećujete kako se detetovi zadnji zubi dodiruju u punom kontaktu, dok prednji zubi nisu ni blizu tome. Griženje hrane postaje problematično i deca ovo moraju da kompenzuju na različite načine, neretko izbegavajući različite vrste namirnica, što ih greškom može označiti kao izbirljive u hranjenju, dok se zapravo radi o anatomskom problemu vilice.
Položaj jezika direktno utiče na posturu tela. Pod jezika je povezan preko hiodne kosti za vratne pršljenove, pa patološka funkcija sisanja u obliku nenutritivne šeme, koje odojče ima na dudi, dovodi do povlačenja vrata ka napred. Dete tada, vremenom, razvije kifozu, koja se obično fizikalnim tretmanima reguliše, a ne miofacijalnim tretmanima koji su uzrok nastanka posturalnog problema. Naša struka nema jasan stav ka korišćenju dude, jer je to svima negde rešiva problematika. Da li je zapravo tako? Zašto je moj stav izričito negativan kada je ova alatka u pitanju? Smatram da je sve gore navedeno samo sekundarna posledica korišćenja. Primarno je narušavanje rada vagusnog nerva. Kada imamo patološku poziciju jezika koja je na dnu usne duplje i kada imamo narušen sistem maksile, dete ne može preko orala dobiti adekvatno vagusno periferno nadraživanje. Vagus, kao lutajući nerv, inerviše sve vitalne funkcije u telu. Položajem jezika biće promenjeno disanje, rad srca i način na koji se hrana vari. Da li neko priča o primarnim posledicama korišćenja dude? Naravno da ne, jer svi u jednom momentu postajemo pacijenti.
Plan koji sledi je vodič, donekle obojen Montessori principima, koji se meni lično dopada. Ovo, zasigurno, nije jedini način ali ga delim sa vama zbog specifičnih vodilja za one koji žele da se reše dude ali nisu sigurni kako to da urade.
Korak 1.
Ukoliko vaš mališan koristi dudu tokom dana kako bi se umirio, počnite tako što ćete mu je ograničiti na period pred spavanje. Kada se dete probudi, dudu sklonite da ne bude blizu Vas i deteta. Ovo će koristiti i Vama i detetu, kako ne bi posezali za njom u teškim trenucima tokom dana. Umesto toga, ponudite zagrljaj kao utehu ili odvratite pažnju detetu igračkom ili nekom aktivnošću. Skretanje pažnje je vrlo efektivno!
Korak 2.
Uklonite dudu iz kuće, u potpunosti. Vašem detetu će trebati dodatno maženje tokom narednih par dana ili nedelja, ali se većina dece pomiri sa promenom mnogo brže nego što roditelji očekuju. Ovo kažem sa sigurnošću, jer sam ovakvu informaciju dobijala u većini slučajeva, od stotine roditelja. Deca su u stanju da se prilagode situaciji. Naše je da im pružimo šansu, tako što ćemo menjati okruženje.
Zašto nema više dude u kući? Neke zabavne ideje…
- Možete reći detetu da ste dudu dali porodici sa bebom, kojoj je potrebna. Objasnite da su dude potrebne bebama, ali ne i velikim dečacima/devojčicama, te da je on/ona sada velika.
- Možete iseći dudu na način da izgleda kao da je „pokvarena“, pa vam dete može čak i pomoći da je bacite u smeće, ukoliko ih proba i zaključi da mu se ne dopada pokvarena verzija.
Zapamtite, prvih par dana će Vam biti stresni, ali deca imaju veliku moć adaptibilnosti samo je potrebno da im stvorite šansu. Pomoćiće vam ukoliko na kalendaru označite dane i postavite sebi cilj od 7 dana. Većina će shvatiti da ne traje ni približno toliko, i biće vam drago da ste to uradili. Niste loši jer oduzimate dudu – činite svom detetu OGROMNU uslugu.
Pročitajte još
1. oktobar 2024.
BLW uključuje nuđenje hrane pogodne za manipulaciju prstima, koje šestomesečno dete može uzeti – obično u obliku štapića ili tračice. Hrana treba da bude meka i pogodna za žvakanje desnima…
23. septembar 2024.
Ukoliko vaše dete samostalo uzima meke komadiće avokada, batata ili druge topljive namirnice, ili pak sisa pasiranu hranu sa kašike, može aktivirati gag i na taj način pokuša da izbaci hranu iz usta. Može se desiti aktivacija gaga tokom hranjenja putem bočice ili prilikom dojenja…
16. septembar 2024.
Poimanje gutanja kod dece predstavlja jedinstvene izazove. Dok je gutanje kod odraslih opširno izučeno, istraživanja pedijatrije su etički i praktično ograničena. Međutim, osnovni principi su slični, gde proces postaje složeniji oko petog-šestog meseca, kada odojče počinje da unosi čvrstu hranu.
23. avgust 2024.
Dojenje je najprirodniji i najzdraviji način hranjenja novorođenčeta, ali uprkos tome roditelji i dalje u Srbiji nailaze na različite zablude vezane upravo za ovaj čin. Kada bismo pitali bilo koju trudnicu koji način hranjenja bi birala za svoje novorođenče, 90 posto žena bi biralo dojenje…
17. avgust 2024.
Laringofaringealni refluks (LPR), takođe poznat kao tihi refluks, je stanje koje se javlja kada se stomačni sadržaj vraća u larinks, deo ždrela i nosne puteve. Za razliku od gastroezofagealnog refluksa (GER), koji može prouzrokovati gorušicu i regurgitaciju, tihi refluks ne pokazuje ove primetne simptome. Otuda termin „tihi“…
11. avgust 2024.
Novorođenče rođeno sa rascepom nepca, sa ili bez rascepa usne, ne može se dojiti, jer nisu u stanju da proizvedu pritisak potreban za sisanje mleka iz bradavice. Pokušaji dojenja ili korišćenja standardnih bočica u hranjenju deteta sa rascepom nepca, može dovesti do…
5. avgust 2024.
Putem nazosonde se najčešće hrane prerano rođene bebe ili novorođenčad koja imaju neuroatipičan razvoj po rođenju. Da bi hranjenje kod njih funkcionisalo neophodno je sadejstvo tri glavna sistema neurološkog, gastrointestinalnog i respiratornog…
1. avgust 2024.
Proces učenja nije konforna aktivnost. Budite strpljivi sa Vašim mališanom kada mu nudite novu teksturu i namirnice jer Vaša beba mora da nauči da jede. Često su prisutne zablude da treba izbegavati pasiranu hranu i u startu krenuti sa namirnicama koje se žvaću…