Moro refleks i kako vreme provedeno na stomačiću može biti od pomoći
Prve godine provedene sa novorođenčetom su isunjene važnim momentima, izazovima i nebrojanim prilikama za razvoj. Među bitnim momentima, aktivnosti kao što je vreme provedeno u igri, na stomačiću, igraju ključnu ulogu u obezbeđivanju zdravog napredovanja.
Vreme provedeno na stomačiću, predstavlja jednostavnu ali efektivnu praksu, koja podrazumeva postavljanje bebe u ležeći položaj na stomačiću, dok je budna i pod nadzorom. Ova aktivnost nije samo blagotvorna, već i esencijalna za njen fizički i kognitivni razvoj. Dodatno, razumevanje Moro refleksa (prirodni refleks kod novorođenčadi) je presudno za prepoznavanje važnosti uključivanja aktivnosti poput vremena na stomačiću u svakodnevnu rutinu. U nastavku ću se baviti upravo značajem vremena provedenog na stomačiću za razvoj novorođenčeta, a posebno njegovim uticajem na nestajući Moro refleks.
Razumevanje Moro refleksa
Moro ili trzajni refleks je automatski ili nevoljni pokret kod novorođenčadi, gde beba naglo zabaci glavu unazad, zaplače, ispruži ruke i noge, raširenih pristiju, a potom ih skupi.
Moro refleks se obično javlja u sledećim situacijama:
- Kada glasni zvuk ili nagli pokret iznenadi vašu bebu;
- Njen sopstveni plač može iznenaditi bebu;
- Kada bebina glava padne unazad neznatno.
Vreme provedeno na stomačiću, predstavlja jednostavnu ali efektivnu praksu, koja podrazumeva postavljanje bebe u ležeći položaj na stomačiću, dok je budna i pod nadzorom…
Moro refleks je prirodna reakcija, sa kojom se bebe rađaju, i obično počne da nestaje kada beba navrši 4 do 6 meseci. Razumevanje toga što uzrokuje ovaj refleks i šta on znači, pomaže nam da shvatimo na koji način se bebe razvijaju i rastu.
Značaj vremena provedenog na stomačiću
Vreme na stomačiću je više od dnevne rutine. To je fundamentalna praksa koja ide u prilog raznim aspektima razvoja bebe. Jačanjem vrata, ramena i mišića ruke, vreme provedeno na stomaku postavlja osnove za buduće bitne momente, kao što su valjanje, ustajanje u sed i puzanje. Štaviše, unapređuje motorne veštine i podstiče kognitivni razvoj kroz senzorno istraživanje.
Veza između vremena provedenog na stomačiću i Moro refleksa
Uključivanje vremena na stomačiću u bebinu svakodnevnu rutinu, igra ključnu ulogu kod nestajućeg Moro refleksa. Kako bebe postaju jače kroz ovakvu, redovnu praksu, njihov neurološki sistem takođe sazreva, vodeći ka prirodnoj integraciji primitivnih refleksa, kao što je Moro refleks.
Uvođenje efektivnih strategija za vreme provedeno na stomačiću
Uvođenje efektivnih strategija za vreme na stomačiću u dnevnu rutinu vaše bebe, može imati ključnu ulogu kod razvojnih prekretnica, uključujući poboljšanje motornih refleksa. Vreme na stomačiću, ne samo da ojačava vratne, leđne i mišiće ramena vaše bebe, već podstiče ravoj mozga. Postepenim produžavanjem vremena koje beba provodi na stomaku, počevši od par minuta dnevno, do dužih vremenskih intervala, podstičete razvoj esencijalnih, motornih veština. Ovakva praksa takođe može pomoći prirodnom napredovanju, jer bebama pruža priliku za usvajanje senzornih iskustava i razvoj mišićne kontrole. Uključivanje igračaka i drugih aktivnosti tokom ovog vremena, može ga učiniti zabavnim iskustvom za vašu bebu, stvarajući atmosferu koja podržava neurološko zdravlje i razvoj motornih veština.
Prevazilaženje izazova kod vremena provedenog na stomačiću
Evo nekoliko predloga za prevazilaženje teškoća u primeni pomenutog pristupa, kod dece koja imaju izraženiji Moro refleks:
Počnite lagano
Započnite sa kratkim sesijama od po 1-2 minuta i postepeno ih produžavajte kako beba postaje opuštenija. Ovakav postepeni pristup pomoći će bebi da se privikne na osećaj ležanja na stomaku.
Neka vaše prisustvo bude utešno
Lezite na pod, licem u lice sa vašom bebom. Vaše prisustvo može biti utešno i može joj odvratiti pažnju od diskomfora, koji može osetiti u početku. Ukoliko se pri tom smejete i pričate, iskustvo možete učiniti prijatnijim za bebu.
Koristite pomagala
Koristite pomagala poput urolanih peškira kako biste je podupreli. Ovo joj može pomoći u izdizanju glave i učiniti iskustvo provedeno na stomaku prijatnim od samog početka.
Angažujte igračke
Postavite ogledalo ili jarko obojene igračke pred vašu bebu, kako biste je zainteresovali. Ovako je podstičete na izdizanje glave i ramena, što ojačava mišiće i može skrenuti pažnju sa eventualne nelagode koju može osetiti.
Stomak na stomak ili grudi
Ukoliko vašoj bebi ne prija ležanje na podu, pokušajte da je stavite na svoj stomak ili grudi. Ovako i dalje uživa benefite vremena provedenog na stomačiću, dok joj u isto vreme pružate utehu svojom blizinom.
Važan je tajming
Birajte vreme kada je vaša beba odmorna. Izbegavajte vreme neposredno nakon hranjenja. Verovatnije je da će vesela beba ovo iskustvo doživeti pozitivno.
Stvorite rutinu
Čineći vreme provedeno na stomačiću redovnom, dnevnom aktivnošću vaše bebe, može pomoći u privikavanju.
Zapamtite, bebe se razlikuju. Ono što je daje rezultate kod jedne, ne mora davati kod druge. Važno je da pratite znake i prilagođavate pristup po potrebi. Uz strpljenje i upornost, vreme provedeno na stomačiću, može postati produktivan i prijatan deo razvojnog puta vaše bebe.
Pročitajte još
3. februar 2025.
Svako novorođenče ima urođene reflekse koji mu omogućavaju i olakšavaju prilagođavanje na svet izvan materice, uspostavljaju strategiju zaštite i postaju temelj mentalne aktivnosti…
17. januar 2025.
Ukoliko se tretira u ranom uzrastu, negativni efekti disanja na usta na facijalni i dentalni razvoj, kao i na medicinske i društvene probleme koji se povezuju sa tim, mogu biti umanjeni ili izbegnuti…
16. decembar 2024.
Roditelji često krive sebe za probleme svoje dece. Uistinu, roditelji su retko krivci. Uglavnom uvek postoji fiziološki razlog zbog kog deca razvijaju problem u hranjenju…
13. novembar 2024.
Novorođenče kada se rodi ima nenutritivno i nutritivno sisanje. Nenutritivni način sisanja perzistira do prvog mesaca kada se integriše i samo ostaje nutritivni način sisanja…
1. oktobar 2024.
BLW uključuje nuđenje hrane pogodne za manipulaciju prstima, koje šestomesečno dete može uzeti – obično u obliku štapića ili tračice. Hrana treba da bude meka i pogodna za žvakanje desnima…
23. septembar 2024.
Ukoliko vaše dete samostalo uzima meke komadiće avokada, batata ili druge topljive namirnice, ili pak sisa pasiranu hranu sa kašike, može aktivirati gag i na taj način pokuša da izbaci hranu iz usta. Može se desiti aktivacija gaga tokom hranjenja putem bočice ili prilikom dojenja…
16. septembar 2024.
Poimanje gutanja kod dece predstavlja jedinstvene izazove. Dok je gutanje kod odraslih opširno izučeno, istraživanja pedijatrije su etički i praktično ograničena. Međutim, osnovni principi su slični, gde proces postaje složeniji oko petog-šestog meseca, kada odojče počinje da unosi čvrstu hranu.
23. avgust 2024.
Dojenje je najprirodniji i najzdraviji način hranjenja novorođenčeta, ali uprkos tome roditelji i dalje u Srbiji nailaze na različite zablude vezane upravo za ovaj čin. Kada bismo pitali bilo koju trudnicu koji način hranjenja bi birala za svoje novorođenče, 90 posto žena bi biralo dojenje…
17. avgust 2024.
Laringofaringealni refluks (LPR), takođe poznat kao tihi refluks, je stanje koje se javlja kada se stomačni sadržaj vraća u larinks, deo ždrela i nosne puteve. Za razliku od gastroezofagealnog refluksa (GER), koji može prouzrokovati gorušicu i regurgitaciju, tihi refluks ne pokazuje ove primetne simptome. Otuda termin „tihi“…
11. avgust 2024.
Novorođenče rođeno sa rascepom nepca, sa ili bez rascepa usne, ne može se dojiti, jer nisu u stanju da proizvedu pritisak potreban za sisanje mleka iz bradavice. Pokušaji dojenja ili korišćenja standardnih bočica u hranjenju deteta sa rascepom nepca, može dovesti do…