Šta roditelji treba da znaju kada je u pitanju aktivaranje gaga tokom hranjenja
Kada je uvođenje čvrste hrane u pitanju, Baby-led weaning, ili baby self-feeding je popularniji nego ikad. Ukoliko vaše dete samostalo uzima meke komadiće avokada, batata ili druge topljive namirnice, ili pak sisa pasiranu hranu sa kašike, može aktivirati gag i na taj način pokuša da izbaci hranu iz usta. Može se desiti aktivacija gaga tokom hranjenja putem bočice ili prilikom dojenja, jer količina koja se nalazi u oralu bude prevelika za gutanje i na taj način odojče pokušava da zaštiti respiratorni trakt tako sto aktivira odbrambeni refleks larinksa. Roditelji često imaju zabludu da ne treba davati kaše u početku svom odojčetu jer smatraju da će uvođenjem hrane koja se gricka pre razviti veštine oralnog hranjenja. Pravi refleks žvakanja se javlja u 9. mesecu postnatalnog života. Sve pre toga je niping refleks, koji podseća na žvakanje ali je daleko od prave forme žvakanja. U praksi se vrlo često susrećem sa bebama koje su razvile senzorne averzije prema hrani jer je roditelj prerano uveo komadnu hranu pa je dete razvilo oralnu averziju ka hrani jer nije moglo da se izbori sa zalogajčićima. Aktiviralo je stalno gag i onda razvilo jasnu informaciju na nivou bihejvioralnog učenja o hrani pa mene ova hrana ugrožava ja neću da je jedem. Refleks zvakanja je toliko kompleksan čin koji počinje u 9 mes. i traje ceo život. Zrelost refleksa se postiže u trećoj godini života. Zato roditelji budite oprezni šta nudite Vašoj bebi jer neke neuroanatomske postulate ne možemo ubrzati to je iluzija koja može kod Vaše bebe stvoriti ozbiljne bihejvioralne i senzorne poremećaje hranjenja u senzitivnom periodu života.
Gag je prirodni način zaštite disajnih puteva i normalna reakcija na nove ukuse, temperaturu ili teksturu hrane. Budite zahvalni za taj gag refleks – bebe putem njega uče.
Aktiviranje refleksa gaga vam se može činiti strašnim, ali to je prirodni proces učenja koji treba očekivati. S druge strane, učestala aktivacija gaga nije zdrava jer svaki gag aktivira simpatičku reakciju organizma i lučenja adrenalina u telu.
Kada se aktiviranje refleksa gag smatra normalnim
Gag je prirodni način zaštite disajnih puteva i normalna reakcija na nove ukuse, temperaturu ili teksturu hrane. Budite zahvalni za taj gag refleks – bebe putem njega uče.
Novorođenče će aktivirati gag ukoliko nešto nepoznato dotakne zadnje tri četvrtine njegovog jezika. Kako beba raste, refleks se pomera dalje unazad. Do desetog meseca starosti, da bi nešto izazvalo gag, mora dotaći zadnju trećinu jezika. Kako se refleks pomera dalje unazad, bebe uče kako da istolerišu nova iskustva i nastavljaju da istražuju igračke, hranu i prste koristeći usta.
Drugim rečima, jezik vašeg deteta je vrlo osetljiv kad je aktiviranje gaga u pitanju, kako bi sprečio gušenje. Većina beba će periodično aktivirati gag, tokom upoznavanja čvrste hrane (pa čak i ranije).
Kad aktiviranje gaga vaše bebe treba da Vas zabrine
Kod odojčadi koja sisaju ili se hrane na bočicu, učestalo aktiviranje gaga može ukazivati na nedostatak kontrole tečnosti u ustima. Pokazatelji da je vaša beba pod stresom ili ima poteškoća da zadrži tečnost podalje od disajnih puteva su:
- Učestali kašalj;
- Promena boje oko usta ili očiju;
- Iznenadne promene u načinu disanja.
Bebe koje aktiviraju gag više puta tokom obroka, bilo da ih hranite kašikom ili se samostalno hrane, ukazuje da beba može imati poremećaj u oralnoj i tranzitornoj fazi hranjenja i ukoliko na vreme se ne dijagnostikuje može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
Zašto je važno da rioditelj prati učestalost aktiviranje gaga
Gag nije prijatno iskustvo. Ukoliko je učestalo dete će razviti averziju prema hrani koji ga aktivira.
Razmišljajte o tome ovako: Kada bebe uče da hodaju, gegaju se nesigurnim koracima, zapinju i padaju. To je deo razvojnog procesa. Većina se podigne i pokuša ponovo ali ukoliko dete padne više puta i to boli, naučiće da zaštite svoje telo. Možda neko vreme neće želeti da pokuša ponovo, nego će se umesto toga osloniti na puzanje.
Hranjenje je, takođe, razvojni proces. Previše aktivacija gaga može usporiti tu vrstu razvoja. Ovo može dovesti do probirljivog hranjenja, straha od hrane ili situacije gde deca postaju vrlo selektivna i mesecima jedu samo nekoliko vrsta namirnica. Averzija prema hrani nastaje nakon učestalih negativnih iskustava sa hranom i zahteva profesionalnu intrevenciju.
Ukoliko primetite da se vaša beba uvek uznemiri nakon aktiviranje gaga ili izbegava određenu vrstu hrane koja izaziva gag, konsultujte se sa vašim pedijatrom ili terapeutom hranjenja.
Konekcija gaga i GER-a
Gag takođe može biti znak učestalog gastroezofagealnog refluksa (GER), gde se sadržaj stomaka podiže u grlo.
GER se često javlja tokom obroka, ali se može pojaviti i tokom dana. Može se desiti da primetite bebu kako aktivira gag ležeći ili dok sedi zavaljena u sedištu automobila. Ukoliko primetite da vam dete aktivira gag mimo obroka, vrlo je važno da ovu informaciju podelite sa vašim pedijatrom.
GER se može razviti u gastroezofagealnu refluksnu bolest, hronično stanje koje zahteva intervenciju kako bi se sprečilo oštećenje jednjaka.
Simptomi GER-a ili GERD-a kod odojčadi, uključuju:
- Izvijanje vrata i netipične pokrete vrata i brade;
- Gušenje, aktiviranje gaga ili problema se gutanjem;
- Razdražljivost, naročito tokom regurgitacije;
- Odbijanje hrane ili gubitak apetita;
- Komplikacije koje uključuju loše napredovanje u težini, kašalj i teško disanje;
- Povraćanje
Gaging naspram gušenja kod beba
Aktiviranje gaga nije gušenje već refleksni pokušaj da se nešto izbaci van disajnih puteva, dok je gušenje uzrokovano hranom ili objektom, koji delimično ili potpuno blokira disajne puteve. Gag nije sigurna zaštita od gušenja. Gag može biti upozorenje na moguće gušenje, ali ne u svakom slučaju.
Gušenje se ne čuje ili se pak čuje vrlo tiho. Malo je verovatno da ćete čuti gušenje, ali ćete ga videti. Dete može držati otvorena usta, širom otvorene oči i imati pojačanu salivaciju sa plavom nijansom kože oko usta i očiju.
Ovo su neki od uobičajenih znakova da vaš mališan ima poteškoća u savladavanju hrane, prilagođene njegovom uzrastu i da postoji rizik od gušenje:
- Učestali gaging, praćen izrazom nelagodnosti, panike, straha ili razdražljivosti;
- Nezainteresovanost za jelo;
- Vlažan, „grgutav“ glas;
- Konzistentno kašljanje tokom ili nakon jela/pića;
- Višestruki slučajevi hronične groznice, praćene niskom temperaturom;
- Preferencije ka određenoj hrani, u trajanju dužem od tri nedelje;
- Gutanje hrane u komadu ili sa minimalnim žvakanjem;
- Gubitak težine ili slabi razvoj.
Šta da uradite kada vaše dete aktivira gag
Ukoliko vaše dete ima gag, ostanite smireni i posmatrajte u tišini. Kao kada mališan padne dok uči da hoda. Ne želimo da preteramo u reakciji. Vaše dete će povremeno imati gag dok uči da jede različite vrste hrane, pogotovo u prvih 12 meseci života.
Bebi možete pomoći da izbaci višak tečnosti tako što ćete:
- Okrenuti bebu na bok i potapšati je po leđima, kao kad je podrigujete;
- Koristiti bulb špric da uklonite višak tečnosti iz zadnjeg dela grla/nosa.
Evo šta da uradite kad beba ima gag:
- Ukoliko ne primećujete znakove gušenja, samo sačekajte par sekundi i vidite da li će beba ostati smirena i nastaviti sa jelom;
- Starije bebe i mališane nakon toga možete ponuditi gutljajem vode na usku slamčicu, a ne direktno iz čaše sa piskom. Na slamčicu će uzeti tek onoliko tečnosti da otkloni nadražaje i ispere ostatke hrane. Čaša sa piskom, koja iziskuje od deteta da nagne čašu i podigne bradu, kako bi uzelo gutljaj, može uzrokovati spiranje ostataka hrane u disajne puteve;
- Zadržavanje položaja u kom je brada u ravni ili blago nagnuta, kao što je slučaj kod upotrebe slamčice, smanjuje šanse za gušenjem.
Bebama koje još nisu naučile da piju na slamčicu, može biti ponuđena otvorena čaša, primerena uzrastu (koju drži odrasla osoba), kako bi uzele male gutljaje, dok im je brada blago uvučena (spuštena).
Pročitajte još
1. oktobar 2024.
BLW uključuje nuđenje hrane pogodne za manipulaciju prstima, koje šestomesečno dete može uzeti – obično u obliku štapića ili tračice. Hrana treba da bude meka i pogodna za žvakanje desnima…
16. septembar 2024.
Poimanje gutanja kod dece predstavlja jedinstvene izazove. Dok je gutanje kod odraslih opširno izučeno, istraživanja pedijatrije su etički i praktično ograničena. Međutim, osnovni principi su slični, gde proces postaje složeniji oko petog-šestog meseca, kada odojče počinje da unosi čvrstu hranu.
23. avgust 2024.
Dojenje je najprirodniji i najzdraviji način hranjenja novorođenčeta, ali uprkos tome roditelji i dalje u Srbiji nailaze na različite zablude vezane upravo za ovaj čin. Kada bismo pitali bilo koju trudnicu koji način hranjenja bi birala za svoje novorođenče, 90 posto žena bi biralo dojenje…
17. avgust 2024.
Laringofaringealni refluks (LPR), takođe poznat kao tihi refluks, je stanje koje se javlja kada se stomačni sadržaj vraća u larinks, deo ždrela i nosne puteve. Za razliku od gastroezofagealnog refluksa (GER), koji može prouzrokovati gorušicu i regurgitaciju, tihi refluks ne pokazuje ove primetne simptome. Otuda termin „tihi“…
11. avgust 2024.
Novorođenče rođeno sa rascepom nepca, sa ili bez rascepa usne, ne može se dojiti, jer nisu u stanju da proizvedu pritisak potreban za sisanje mleka iz bradavice. Pokušaji dojenja ili korišćenja standardnih bočica u hranjenju deteta sa rascepom nepca, može dovesti do…
5. avgust 2024.
Putem nazosonde se najčešće hrane prerano rođene bebe ili novorođenčad koja imaju neuroatipičan razvoj po rođenju. Da bi hranjenje kod njih funkcionisalo neophodno je sadejstvo tri glavna sistema neurološkog, gastrointestinalnog i respiratornog…
1. avgust 2024.
Proces učenja nije konforna aktivnost. Budite strpljivi sa Vašim mališanom kada mu nudite novu teksturu i namirnice jer Vaša beba mora da nauči da jede. Često su prisutne zablude da treba izbegavati pasiranu hranu i u startu krenuti sa namirnicama koje se žvaću…