Većina dece rođene sa rascepom usana (ne rascepom nepca) se hrani nesmetano, bez posebne opreme, sisanjem ili redovnom bočicom.

Jedina neophodna izmena, može biti pozicioniranje bradavice kako bi se sprečilo gutanje vazduha u toku sisanja. Ukoliko dojite vaše novorođenče, pokušajte da prilagodite položaj hranjenja kako bi vaša dojka ispunila rascep.

Koji su to izazovi u hranjenju novorođenčeta sa rascepom nepca?

Novorođenče rođeno sa rascepom nepca, sa ili bez rascepa usne, ne može se dojiti, jer nisu u stanju da proizvedu pritisak potreban za sisanje mleka iz bradavice. Pokušaji dojenja ili korišćenja standardnih bočica u hranjenju deteta sa rascepom nepca, može dovesti do lošeg napredovanja, kako u težini tako i uopšte.


Većina dece rođene sa rascepom usana se hrani nesmetano, bez posebne opreme, sisanjem ili redovnom bočicom.


Ostali izazovi uključuju:

  • Tečnost može cureti iz nosa novorođenčeta (nazalna regurgitacija).
  • Novorođenče može gutati više vazduha tokom hranjenja.
  • Rascep nepca može biti jedan od simptoma koji je samo pridružen sa drugim anomalijama sa kojim je novorođenče rođeno

 

Koju vrstu bočice treba da koristite u hranjenju bebe sa rascepom nepca?

Bebe sa rascepom nepca treba da koriste posebne bočice, koje pružaju nesmetano hranjenje bez potrebe za proizvodnjom pritiska tokom sisanja.

Bočica za hranjenje bebe sa rascepom nepca uključuje:

 

Dr. Brown’s Specialty Feeding System

Ova vrsta bočice poseduje jednosmerni ventil za hranjenje, koji sprečava vraćanje mleka u bočicu i omogućava bebi da zagrize cuclu kako bi došla do mleka, bez sisanja. Različite brzine protoka kroz cuclu variraju u zavisnosti od starosti bebe (od rođenja do 3. nivoa).

Ovo je često najjednostavniji tip bočice, dostupan roditeljima i starateljima. Beba obavlja sav posao i nema potrebe za posebnim pozicioniranjem.

 

Pigeon Feeder

Ova vrsta bočice takođe poseduje jednosmerni ventil koji onemogućuje vraćanje mleka u bočicu. Cucla, Y oblika, tanja je na jednoj, a deblja na drugoj strani:

  • Deblja strana se pozicionira na bebino gornje nepce.
  • Tanja strana se postavlja na bebin jezik.
  • Mali zarez ispod oboda cucle, postavlja se ispod bebinog nosa.

Postoje dve veličine cucle. Takođe, stepen protoka možete prilagoditi zatezanjem ili otpuštanjem cucle.

 

Medela Specia Needs Feeder (Haberman)

Ova vrsta bočice takođe poseduje jednosmerni ventil kako bi zadržala mleko u cucli. Bebe mogu pritisnuti cuclu uz nepce kako bi došle do mleka, ali je uobičajeno da staratelj pritiska bočicu kako bi uskladio ritam sisanja i gutanja bebe.

  • Kad beba započne sisanje, pritisnite bočicu, pa je potom otpustite
  • Nastavite sa ovim samo dok beba sisa. Obratite pažnju na zvuk bebinog gutanja. Ukoliko beba zastane kako bi udahnula, zastanite i vi.

Pogoditi ritam obično zahteva par pokušaja. Tri linije duž bočice označavaju stepen protoka. Okrenite bočicu kako bi jedna linija bila pod bebinom nosom i kako bi prilagodili stepen protoka.

 

Enfamil Mead Johnson Cleft Lip/Palate Nurser

Ova bočica nema jednosmerni ventil. Kao što je to slučaj sa Heberman bočicom, staratelj mora pritiskati bočicu i uskladiti tempo sa bebinim šablonom sisanja.

 

Koji drugi saveti mogu biti od pomoći?

  • Hranjenje bi trebalo da traje manje od 30 minuta. Ukoliko traje duže, probajte sa bržim stepenom protoka kroz cuclu.
  • Postavljajte bebu da podrigne na svakih 5 minuta tokom hranjenja.
  • Držite bebu u uspravnom položaju tokom hranjenja i 20 do 30 minuta nakon, kako biste ograničili nazalnu regurgitaciju. Ukoliko mleko iscuri iz nosa bebe, obrišite ga čistim ubrusom. Ne morate koristiti sukciju.
  • Iako se bebe sa rascepom nepca ne mogu dojiti, majke ih mogu hraniti svojim mlekom putem bočice. Takođe, mogu praktikovati nenutritivno sisanje, kako bi se povezale sa svojom bebom. Ovo je slučaj kada beba sisa zarad komfora, a ne hranjenja. Ograničite nenutritivno sisanje vaše bebe na manje od 10 minuta tokom obroka.

 

Kako da prepoznam ukoliko se moja beba ne hrani dobro?

Izazovi u hranjenju beba sa rascepom nepca, dovode ih u rizik od lošeg napredovanja. Redovnim pregledima od strane pedijatra, bićete sigurni u napredak vaše bebe.

Ponekad bebe hranjenje specijalnim sistemom i dalje imaju problem u dostizanju kilaže. Mogu se osećati neprijatno tokom hranjenja, te ne dobijati dovoljnu količinu mleka. Znaci na koje treba obratiti pažnju su:

  • Kašalj (tokom ili nakon obroka)
  • Gušenje
  • Suzne oči
  • Izbrazdane obrve
  • Izvijanje leđa unazad tokom obroka

Ukoliko uočite bilo koji od ovih znakova, promenite način hranjenja. Na primer:

  • Probajte da smanjite stepen protoka cucle, kako biste ograničili količinu mleka koju vaša beba uzme u cugu.
  • Dozvolite više pauza tokom obroka. Nagnite bočicu bočno nakon svakih par gutljaja.

Ukoliko ste na bilo koji način zabrinuti za ishranu vaše bebe, odmah kontaktirajte vašeg pedijatra ili savetnicu za dojenje. Terapeut za hranjenje može prekontrolisati vašu bebu tokom hranjenja. Može napraviti korekcije u sistemu hranjenja ili preporučiti druge testove.

 

Pročitajte još

23. August 2024.

Dojenje je najprirodniji i najzdraviji način hranjenja novorođenčeta, ali uprkos tome roditelji i dalje u Srbiji nailaze na različite zablude vezane upravo za ovaj čin. Kada bismo pitali bilo koju trudnicu koji način hranjenja bi birala za svoje novorođenče, 90 posto žena bi biralo dojenje…

17. August 2024.

Laringofaringealni refluks (LPR), takođe poznat kao tihi refluks, je stanje koje se javlja kada se stomačni sadržaj vraća u larinks, deo ždrela i nosne puteve. Za razliku od gastroezofagealnog refluksa (GER), koji može prouzrokovati gorušicu i regurgitaciju, tihi refluks ne pokazuje ove primetne simptome. Otuda termin „tihi“…

5. August 2024.

Putem nazosonde se najčešće hrane prerano rođene bebe ili novorođenčad koja imaju neuroatipičan razvoj po rođenju. Da bi hranjenje kod njih funkcionisalo neophodno je sadejstvo tri glavna sistema neurološkog, gastrointestinalnog i respiratornog…

1. August 2024.

Proces učenja nije konforna aktivnost. Budite strpljivi sa Vašim mališanom kada mu nudite novu teksturu i namirnice jer Vaša beba mora da nauči da jede. Često su prisutne zablude da treba izbegavati pasiranu hranu i u startu krenuti sa namirnicama koje se žvaću…