Raznovrsnost u ishrani je vrlo važna za zdravlje vašeg deteta, iako nije uvek lako nagovoriti dete da proba novu hranu. Kao terapeut hranjenja podeliću sa Vama neke savete koji mogu olakšati taj proces koji može biti vrlo frustrijajuć za Vas.
Ponudite raznovrsnu hranu od samog početka.
Proces učenja nije konforna aktivnost. Budite strpljivi sa Vašim mališanom kada mu nudite novu teksturu i namirnice jer Vaša beba mora da nauči da jede. Često su prisutne zablude da treba izbegavati pasiranu hranu i u startu krenuti sa namirnicama koje se žvaću. Morate imati ideju da odojče staro 4, 6 ili 9 meseci, nije isto oralno spretno. Odojče staro 4 meseca, može koristiti isključivo kaše jer transport hrane u ustima se odvija preko refleksa sisanja.
Zapamtite, kad je reč o podsticanju vašeg deteta da jede raznoliku hranu: vi nudite, ono odlučuje.
Kada biste njemu dali bilo koji komad nečega, ono bi probalo da ga posisa i ako to ne bi bilo topljivo i ostalo komadne forme, te došlo do ždrela, to odojče bi aktivirtalo gag (zaštitni refleks) i probalo da zaštiti disajne puteve od komadne hrane. Kada u svom iskustvu to odojče aktivira gag nekoliko puta tokom dana, nauči da je hrana nebezbedna i krene da odbija hranu ne zato što ima senzorni poremećaj hranjenja, nego zato što roditelj nije pratio oralni razvoj odojčeta. Sa 6 meseci starosti već postoji refleks koji vertikalno gnječi hranu ali odojče je daleko od pravog žvakanja. U tom periodu je u redu dete izlagati topljivim namirnicama, koje se više otope nego što zahtevaju bilo koji vid mastifikacije. Odojče sa kraćim lingvalnim frenulom će zahtevati mnogo veću kontrolu hranioca, jer će lateralne šeme jezika biti lošije, pa će prebacivanje bilo kog komadića od središnjeg dela jezika ka desnima, levo i desno, biti vrlo zahtevna motorna aktivnost za njega ili će biti mehanički sprečeno da tako nešto uradi. Tada će isto pokušati da proguta. Ukoliko je snaga jezika lošija, opet će doći do aktiviranje gaga. Sa punih 9 meseci aktivira se refleks žvakanja, koji se dalje razvija i menja formu od vertikalne, ka vertikalno-cirkularnoj formi. Tek u drugoj godini dostiže zrelost cirkularne forme, koja se razvija najkasnije do treće godine deteta.
Ukoliko vam je dete probirljivo, upotrebite ove strategije
Pokušajte sledeće sa vašim mališanom:
- Sačekajte da ogladni i ponudite hranu koju je odbijalo u prošlosti – možda bude odvažnije u probanju. (Ovo važi samo za decu koja nisu prematurusi i nemaju poremećaj senzomotornog razvoja).
- Kad je to moguće, pustite ga da se samo hrani. Ovo mu daje osećaj kontrole nad time šta jede.
- Dajte mu izbor između dve zdrave opcije. Veća je verovatnoća da će probati nešto novo kad je u prilici da bira.
- Ponudite bar jednu zdravu opciju, za koju ste sigurni da voli, tokom svakog obroka. Normalno je da deca prolaze kroz faze kad je hrana u pitanju. U redu je ukoliko se odluči za tekućeg favorita.
Kad je Vaše dete starijeg uzrasta, možete ga:
- Pustiti da bira novu, zdravu hranu u prodavnici. Veća je verovatnoća da će je probati ukoliko ju je samo izabralo.
- Uključite ga u proces pripreme obroka. Zainteresujte ga tako što ćete mu dopustiti da priprema novu hranu koju će probati.
- Pričajte o tome odakle hrana dolazi. Ukoliko je to moguće, sadite začinsko bilje i povrće. Ovo je sjajan način da ga zainteresujete.
Ukoliko vaše dete odbija da jede, niste jedini. Mnogo je roditelja je bilo u toj situaciji.
- Pokušajte da ostanete smireni. Najbolja reakcija je nikakva reakcija.
- Ne pričajte o tome šta jede ili ne jede. Pričajte o tome kako vam je protekao dan.
- Nikad ne koristite hranu kao nagradu ili kaznu. Manje je verovatno da će jesti, usled ovakvog pritiska.
- Ne osećajte obavezu da pripremate drugi obrok. Objasnite detetu da je to hrana koji ste spremili porodici. Ukoliko odbija da jede, sačuvajte je za sledeći obrok.
Zapamtite, kad je reč o podsticanju vašeg deteta da jede raznoliku hranu: vi nudite, ono odlučuje.
Pročitajte još
13. novembar 2024.
Novorođenče kada se rodi ima nenutritivno i nutritivno sisanje. Nenutritivni način sisanja perzistira do prvog mesaca kada se integriše i samo ostaje nutritivni način sisanja…
1. oktobar 2024.
BLW uključuje nuđenje hrane pogodne za manipulaciju prstima, koje šestomesečno dete može uzeti – obično u obliku štapića ili tračice. Hrana treba da bude meka i pogodna za žvakanje desnima…
23. septembar 2024.
Ukoliko vaše dete samostalo uzima meke komadiće avokada, batata ili druge topljive namirnice, ili pak sisa pasiranu hranu sa kašike, može aktivirati gag i na taj način pokuša da izbaci hranu iz usta. Može se desiti aktivacija gaga tokom hranjenja putem bočice ili prilikom dojenja…
16. septembar 2024.
Poimanje gutanja kod dece predstavlja jedinstvene izazove. Dok je gutanje kod odraslih opširno izučeno, istraživanja pedijatrije su etički i praktično ograničena. Međutim, osnovni principi su slični, gde proces postaje složeniji oko petog-šestog meseca, kada odojče počinje da unosi čvrstu hranu.
23. avgust 2024.
Dojenje je najprirodniji i najzdraviji način hranjenja novorođenčeta, ali uprkos tome roditelji i dalje u Srbiji nailaze na različite zablude vezane upravo za ovaj čin. Kada bismo pitali bilo koju trudnicu koji način hranjenja bi birala za svoje novorođenče, 90 posto žena bi biralo dojenje…
17. avgust 2024.
Laringofaringealni refluks (LPR), takođe poznat kao tihi refluks, je stanje koje se javlja kada se stomačni sadržaj vraća u larinks, deo ždrela i nosne puteve. Za razliku od gastroezofagealnog refluksa (GER), koji može prouzrokovati gorušicu i regurgitaciju, tihi refluks ne pokazuje ove primetne simptome. Otuda termin „tihi“…
11. avgust 2024.
Novorođenče rođeno sa rascepom nepca, sa ili bez rascepa usne, ne može se dojiti, jer nisu u stanju da proizvedu pritisak potreban za sisanje mleka iz bradavice. Pokušaji dojenja ili korišćenja standardnih bočica u hranjenju deteta sa rascepom nepca, može dovesti do…
5. avgust 2024.
Putem nazosonde se najčešće hrane prerano rođene bebe ili novorođenčad koja imaju neuroatipičan razvoj po rođenju. Da bi hranjenje kod njih funkcionisalo neophodno je sadejstvo tri glavna sistema neurološkog, gastrointestinalnog i respiratornog…