Šta je hranjenje putem nazosonde?

Tokom hranjenja putem nazosonde, izdojeno mleko ili dohrana se daju kroz crevo, koje je kroz nos, sprovedeno u želudac vašeg deteta. Tipovi hranjenja putem sonde uključuju sledeće:

  • Nazogastrično hranjenje (poznato i pod imenom NG tube) – Ovo je slučaj kada se beba hrani putem male, meke cevčice, koja ulazi kroz nos, niz zadnji deo grla i jednjak do želudca.
  • Orogastrično hranjenje – Ovo je slučaj kada se beba hrani putem male, meke cevčice, koja ulazi kroz usta, niz zadnji deo grla i jednjaka do želudca.

Ovo vam se može činiti strašnim u početku, ali ćete steći samopouzdanje kroz praksu.


Zašto postoji potreba da se beba hrani preko nazosonde?

Putem nazosonde se najčešće hrane prerano rođene bebe ili novorođenčad koja imaju neuroatipičan razvoj po rođenju. Da bi hranjenje kod njih funkcionisalo neophodno je sadejstvo tri glavna sistema neurološkog, gastrointestinalnog i respiratornog. Pošto prevremeno rođene bebe i neuroatipične bebe  imaju disfunkciju na nivou nekog od sistema,  neonatolozi plasiraju sonde kako bi to novorođenče uspelo da unese dovoljno nutritijenata dok se stanje ne popravi kod njih.

Koordinacija između disanja, sisanja i gutanja se dešava u 38 GN. Obično bebe koje su rođene pre tog termina neće imati potpunu usklađenost ove šeme, ali će neko uspevati nesmetano da se hrani. Novorođenče rođeno u 32 -34. GN bi trebalo da ima refleks sisanja i gutanja ali neće imati usklađenost sa disanjem pa će samo hranjenje biti mnogo izazovnije jer treba napraviti adekvatnu šemu između količine mleka i pauza u toku hranjenja da novorođenče ne bi atakovalo respiratorne kapacitete. Novorođenče koje ne uspeva da aktivira refleks gutanja i sisanja dobija nazo ili orosondu da bi  moglo somatski da napreduje.

 

Da li možete biti uključeni u čuvanju svoje bebe ukoliko se hrane putem nazosonde?

Da, možete. Osoblje na neonatologiji će vas podsticati da se što više uključite u proces čuvanja vaše bebe dok ste na tom odeljenju. Ukoliko vam to prija, osoblje će vama i vašem partneru pokazati kako da hranite svoju bebu koristeći nazosondu.

Osoblje na neonatologiji će vam objasniti kako funkcioniše proces hranjenja putem nazosonde i kako da:

  • Proverite da li je sonda u pravom položaju pre hranjenja.
  • Pripremite mleko i napunite špric povezan sa sondom.
  • Postavite vašu bebu u pravilan položaj za hranjenje.
  • Dajete mleko tempom koji će osigurati prijatno varenje.
  • Znate na šta treba obratiti pažnju tokom obroka.

Ovo vam se može činiti strašnim u početku, ali ćete steći samopouzdanje kroz praksu. Imaćete vremena da bebu hranite vrlo sporo, što će joj pomoći da lakše svari hranu.

Ako je vaša beba dovoljno dobro, da može izaći iz inkubatora, tokom hranjenja putem nazosonde, možete praktikovati kontakt „koža na kožu“. Ovakva vrsta kontakta u mnogome koristi i vama i bebi.

 

Kada možemo prekinuti sa hranjenjem putem nazosonde?

Da bismo razmisljali o skidanju nazosonde potrebno je stvoriti optimalne uslove za to. Prioritet broj jedan telu je disanje, ukoliko je Vaša beba na bilo kom suportu kiseonika i još nema dovoljno respiratornih kapaciteta samo hranjenje će biti onemugućeno.

Ukoliko planirate da dojite, a vaša beba je vitalno dobro da izađe iz inkubatora, prilika da bude blizu dojke može joj pomoći u procesu učenja sisanja.Kontakt koža na kožu može doneti mnogo benefita Vama i Vašoj bebi. Samo oralno nadraživanje će aktivirati refleks sisanja i refleks gutanja.

Kako vaša beba bude uzimala više obroka putem sisanja i bočice, tako će potreba za dohranom putem nazosonde biti manja.

Pojedine roditelje brine prelaz sa hranjenja putem nazosonde na sisanje, jer je teže izmeriti količinu unešenog mleka. Vaše dete će pokazivati znakove dovoljnog unosa mleka u obliku vlažnih i prljavih pelena.

 

Pročitajte još

16. decembar 2024.

Roditelji često krive sebe za probleme svoje dece. Uistinu, roditelji su retko krivci. Uglavnom uvek postoji fiziološki razlog zbog kog deca razvijaju problem u hranjenju…

13. novembar 2024.

Novorođenče kada se rodi ima nenutritivno i nutritivno sisanje. Nenutritivni način sisanja perzistira do prvog mesaca kada se integriše i samo ostaje nutritivni način sisanja…

1. oktobar 2024.

BLW uključuje nuđenje hrane pogodne za manipulaciju prstima, koje šestomesečno dete može uzeti – obično u obliku štapića ili tračice. Hrana treba da bude meka i pogodna za žvakanje desnima…

23. septembar 2024.

Ukoliko vaše dete samostalo uzima meke komadiće avokada, batata ili druge topljive namirnice, ili pak sisa pasiranu hranu sa kašike, može aktivirati gag i na taj način pokuša da izbaci hranu iz usta. Može se desiti aktivacija gaga tokom hranjenja putem bočice ili prilikom dojenja…

16. septembar 2024.

Poimanje gutanja kod dece predstavlja jedinstvene izazove. Dok je gutanje kod odraslih opširno izučeno, istraživanja pedijatrije su etički i praktično ograničena. Međutim, osnovni principi su slični, gde proces postaje složeniji oko petog-šestog meseca, kada odojče počinje da unosi čvrstu hranu.

23. avgust 2024.

Dojenje je najprirodniji i najzdraviji način hranjenja novorođenčeta, ali uprkos tome roditelji i dalje u Srbiji nailaze na različite zablude vezane upravo za ovaj čin. Kada bismo pitali bilo koju trudnicu koji način hranjenja bi birala za svoje novorođenče, 90 posto žena bi biralo dojenje…

17. avgust 2024.

Laringofaringealni refluks (LPR), takođe poznat kao tihi refluks, je stanje koje se javlja kada se stomačni sadržaj vraća u larinks, deo ždrela i nosne puteve. Za razliku od gastroezofagealnog refluksa (GER), koji može prouzrokovati gorušicu i regurgitaciju, tihi refluks ne pokazuje ove primetne simptome. Otuda termin „tihi“…

11. avgust 2024.

Novorođenče rođeno sa rascepom nepca, sa ili bez rascepa usne, ne može se dojiti, jer nisu u stanju da proizvedu pritisak potreban za sisanje mleka iz bradavice. Pokušaji dojenja ili korišćenja standardnih bočica u hranjenju deteta sa rascepom nepca, može dovesti do…

1. avgust 2024.

Proces učenja nije konforna aktivnost. Budite strpljivi sa Vašim mališanom kada mu nudite novu teksturu i namirnice jer Vaša beba mora da nauči da jede. Često su prisutne zablude da treba izbegavati pasiranu hranu i u startu krenuti sa namirnicama koje se žvaću…