Refluks je učestala pojava kod beba, koji se obično javlja u prva dva meseca života.

Refluks, u akutnijim slučajevima, može uzrokovati bol kod beba. Lako se prepoznaje, jer te bebe budu razdražljive na dojci ili na flašici. Međutim, pojedine bebe ne moraju bljuckati a mogu imati sve simptome kliničke manifestacije refluksa. U praksi se to naziva tihi refluks. Ostali znaci gastroezofagealne refluksne bolesti (GERD) kod beba sa tihim refluksom, uključuju probirljivost i loše navike u ishrani. Roditelji beba koje ne bljuckaju, sa druge strane, mogu pomešati simptome svoje bebe sa stomačnim grčevima (colic).


Nerazvijeni mišići esofagealnog sfinktera, po rođenju, jedan su od razloga zašto su bebe sklone refluksu.


Šta je tihi refluks?

Laringofaringealni refluks (LPR), takođe poznat kao tihi refluks, je stanje koje se javlja kada se stomačni sadržaj vraća u larinks, deo ždrela i nosne puteve. Za razliku od gastroezofagealnog refluksa (GER), koji može prouzrokovati gorušicu i regurgitaciju, tihi refluks ne pokazuje ove primetne simptome. Otuda termin „tihi“.

Iako se tihi refluks može javiti kod svih uzrasta, uobičajen je kod novorođenčadi – često javljajući se u prve dve nedelje života. Ovo je prvenstveno zbog nerazvijenosti njihovog ezofagealnog sfinktera, mišića na spoju ezofagusa i želudca. Kako beba raste i njen sistem za varenje sazreva, učestalost epizoda refluksa se smanjuje. Većina beba preraste ovo stanje do svog prvog rođendana. Međutim, u nekim slučajevima, tihi refluks, može perzistirati i posle prvog rodjendana i uzrokovati komplikacije kao što su loš rast, otežano gutanje ili respiratorne probleme. U takvim slučajevima je potrebna medicinska intervencija.

 

Simptomi

Zajednička crta kod svih beba koja imaju refluks, ogleda se u u intezivnom plakanju pri pokušajima hranjenja  uzrokovanim digestivnim diskonforom. Bebe sa tihim refluksom ne moraju pljuvati nakon hranjenja, što ga čine teškim za uočiti. Ostali simptomi tihog refluksa uključuju:

  • Razdražljivost
  • Problemi u spavanju
  • Gušenje
  • Gaging
  • Nazalna zagušenja
  • Izvijanje leđa prilikom hranjenja
  • Hronični kašalj
  • Odbijanje hranjenja
  • Zastoji kod disanja (apnea)
  • Bučno disanje ili šištanje
  • Promuklost

 

Problemi u hranjenju su uobičajene kod beba sa refluksom, što može ometati napredovanje u kilaži ili pak uzrokovati gubitak težine. U izuzetnim okolnostima, ovo može dovesti do neuhranjenosti.

 

Uzroci refluksa kod beba

Nerazvijeni mišići esofagealnog sfinktera, po rođenju, jedan su od razloga zašto su bebe sklone refluksu. Ovo su mišići koji omogućavaju tečnosti da putuje kroz jednjak, tako što ga otvaraju i zatvaraju. Ovi mišići se razvijaju kako novorođenče raste, pa je zato refluks češća pojava kod mladjih beba. Takođe, bebe dosta vremena provode ležeći na leđima, pogotovo pre nego nauče da se okrenu, što se dešava kada je beba između četiri i šest meseci starosti. Ležanje na leđima znači da bebe nemaju korist od gravitacije, koja bi im inače zadržavala sadržaj u želudcu.

Refluks može biti učestalija pojava kod beba sa sledećim stanjima:

  • Neurološkim poremećajima, poput cerebralne paralize.
  • Prevremenog rođenja.
  • Porodične sklonosti refluksu.
  • Stomačne kile
  • Slabi gornji sfinkter na želudcu.

 

Lečenje refluksa kod beba

Kao roditelji, želimo da uradimo sve što je u našoj moći, kako bi naše bebe napredovale. Kada vaša beba pokaže simptome poput učestalog bljuckanja, razdražljivosti tokom hranjenja ili poremećaja spavanja, to može ukazivati na problem sa refluksom. Od suštinske je važnosti da se posavetujete sa vašim pedijatrom, jer će on proceniti da li se sa ovim simptomima možete nositi kod kuće ili je potrebna medicinska intervencija.

 

Manje obimno, učestalije hranjenje

Jedna uobičajena strategija koja će vam pomoći da se nosite sa problemom refluksa kod beba, jeste da nudite manje obimne i učestalije obroke. Umesto obimnih obroka, u intervalima od 3 do 4 sata, pokušajte da hranite bebu na svaka 2 sata, u periodu dok je budna. Ovaj pristup može sprečiti prejedanje, koje može pogoršati simptome refluksa, tako što će povećati pritisak na donji esofagealni sfinkter (mišić koji sprečava hranu i stomačnu kiselinu od vraćanja u jednjak).

Količina mleka, koja je potrebna vašoj bebi pri svakom obroku, zavisi od starosti, težine i zdravstvenog stanja uopšte. Vaš pedijatar ili savetnica za dojenje vas mogu uputiti u to, koliko vaša beba treba da pojede prilikom svakog obroka.

 

Držanje bebe u uspravnom položaju tokom i nakon hranjenja

Držanje bebe u uspravnom položaju tokom i 30 minuta nakon hranjenja može ublažiti simptome refluksa. Bljuckanje ili gorušica se mogu javiti ukoliko bebu spustite da se igra ili spava, previše brzo nakon obroka. Izbegavajte da bebu spuštate u autosedište ili stolicu, i ne dozvolite joj da sedi u pognutom položaju jer ovo može izazvati pritisak na abdomen. Na ovaj način možete smanjiti verovatnoću nelagodnosti ili regurgitacije.

 

Podrigivanje

Podrigivanje vaše bebe je esencijalni deo procesa hranjenja, pogotovo u slučaju novorođenčadi ili mlađe odojčadi. Tokom hranjenja, bebe često gutaju vazduh, što dovodi do gasova i nelagodnosti u želudcu. Podrigivanje pomaže oslobađanju ovog zarobljenog vazduha, smanjujući pritisak na želudac i proistekle tegobe.

 

Termini za podrigivanje

Pre nego da čekate kraj hranje, delotvorno je da beba podriguje više puta tokom svakog obroka. Kada su u pitanju bebe koje se hrane na bočicu, gledajte da Vaš mališan dobije šansu za podrigivanje nakon svakih 30 do 60 mililitara dohrane ili izdojenog mleka. Ukoliko dojite, pokušajte da Vaše odojče podrigne prilikom premeštanja sa dojke na dojku.

Obrazloženje ovakvog postupka nalazimo u tome, da češćim podrigivanjem pomažete vašoj bebi da izbaci vazduh, pre nego što se isti nakupi u stomaku. Ovo smanjuje pritisak koji može pogurati mleko i želudačnu kiselinu nazad u jednjak, što može dovesti do regurgitacije i nelagodnosti.

 

Tehnike za podrigivanje

Postoji nekoliko uspešnih tehnika za efektivno podrigivanje vaše bebe:

  • Na vašem ramenu: Držite bebu na grudima, tako da joj se brada oslanja na vaše rame. Pridržite je jednom rukom i nežno potapšite ili protrljajte leđa drugom.
  • Na vašem krilu: Smestite bebu na vaše krilo okrenutu od vas. Jednom rukom pridržavajte bebu, tako da dlanom podupirete grudi bebe, a prstima nežno pridržavate njenu bradu i vilicu. Nagnite bebu malo u napred i nežno potapšite ili protrljajte leđa drugom rukom.
  • Licem dole, na vašem krilu: Smestite bebu licem dole na vašem krilu, tako da leži popreko u odnosu na vaša kolena. Pridržavajte joj bradu i vilicu jednom rukom. Obratite pažnju da glava vaše bebe ne bude u nižem položaju od ostatka tela, kako se krv ne bi slila u glavu. Potapšite ili protrljajte leđa drugom rukom.

Zapamtite da uvek nežno izvodite tehnike za podrigivanje . Prevelik pritisak na stomačić vaše bebe može prouzokovati nelagodnost.

 

Nakon hranjenja

Kao dopuna podrigivanju tokom hranjenja, važno je da beba podrigne nakon hranjenja. Držanje bebe u uspravnom položaju nakon hranjenja može sprečiti refluks i podstaći podrigivanje. Imajte na umu da je svaka beba različita. Neke bebe podriguju često,dok druge retko imaju potrebu za podrigivanjem. Ukoliko vaša beba ne podrigne nakon nekoliko minuta, možda nemaju potrebu za tim. Mada, ukoliko vam se učini da je vašoj bebi neudobno tokom ili nakon hranjenja, učestalije podrigivanje može biti od pomoći.

 

Vreme za stomačić

Ostavljaljući vašoj bebi vremena za stomačić svakod dana, pomažete joj u varenju hrane uz benefite gravitacije, koja im pomaže da zadrže mleko u želudcu. Redovno vreme za stomačić, takođe će pomoći u osnaživanju mišića, razvoju i usavršavanju sistema za varenje. Ovo znači da  će vaša beba napredovati ka prerastanju tihog refluksa.

Jastuk „babocush“ dizajniran je prema potrebama beba sa refluksom i pruža dodatni komfor za vašu bebu. Dok leže na stomaku, jastuk pomaže tako što kopira uslove u materici, sa simulatorom srčanih otkucaja i nežnih vibracija.  Uređaj u svakom „babacush“ jastuku emituje nežne, konzistentne vibracije, nalik oktucajima srca, kako bi umiro bebu.

 

Modifikacije u ishrani

Mali deo onoga što pojedete završava u vašem mleku. Vaša beba je podložna problemima, uzrokovanim istom hranom, koja i vama izaziva nelagodnosti. Poznato je da kofein, čokolada i beli luk, kao i netolerancija na protein iz mlečnih proizvoda, soja i jaja, pogoršavaju refluks. Ukoliko uočite obrazac u ponašanju bebe, nakon konzumiranja određene vrste namirnica, pokušajte da ih izbacite iz ishrane, kako biste videli da li će simptomi nestati. Zapamtite da je nekoj hrani, poput mlečnih proizvoda, potrebno do dve nedelje da nepuste vaš sistem.

Majke koje doje treba da razmisle o svojim navikama u dojenju. Prebrzo izdojeno mleko može izazvati gušenje kod novorođenčeta. Neke majke imaju jak refleks otpuštanja mleka. Savet tim mamama bi bio da se prvo kratko izdoje i onda probaju sa dojenjem.

Pročitajte još

16. decembar 2024.

Roditelji često krive sebe za probleme svoje dece. Uistinu, roditelji su retko krivci. Uglavnom uvek postoji fiziološki razlog zbog kog deca razvijaju problem u hranjenju…

13. novembar 2024.

Novorođenče kada se rodi ima nenutritivno i nutritivno sisanje. Nenutritivni način sisanja perzistira do prvog mesaca kada se integriše i samo ostaje nutritivni način sisanja…

1. oktobar 2024.

BLW uključuje nuđenje hrane pogodne za manipulaciju prstima, koje šestomesečno dete može uzeti – obično u obliku štapića ili tračice. Hrana treba da bude meka i pogodna za žvakanje desnima…

23. septembar 2024.

Ukoliko vaše dete samostalo uzima meke komadiće avokada, batata ili druge topljive namirnice, ili pak sisa pasiranu hranu sa kašike, može aktivirati gag i na taj način pokuša da izbaci hranu iz usta. Može se desiti aktivacija gaga tokom hranjenja putem bočice ili prilikom dojenja…

16. septembar 2024.

Poimanje gutanja kod dece predstavlja jedinstvene izazove. Dok je gutanje kod odraslih opširno izučeno, istraživanja pedijatrije su etički i praktično ograničena. Međutim, osnovni principi su slični, gde proces postaje složeniji oko petog-šestog meseca, kada odojče počinje da unosi čvrstu hranu.

23. avgust 2024.

Dojenje je najprirodniji i najzdraviji način hranjenja novorođenčeta, ali uprkos tome roditelji i dalje u Srbiji nailaze na različite zablude vezane upravo za ovaj čin. Kada bismo pitali bilo koju trudnicu koji način hranjenja bi birala za svoje novorođenče, 90 posto žena bi biralo dojenje…

11. avgust 2024.

Novorođenče rođeno sa rascepom nepca, sa ili bez rascepa usne, ne može se dojiti, jer nisu u stanju da proizvedu pritisak potreban za sisanje mleka iz bradavice. Pokušaji dojenja ili korišćenja standardnih bočica u hranjenju deteta sa rascepom nepca, može dovesti do…

5. avgust 2024.

Putem nazosonde se najčešće hrane prerano rođene bebe ili novorođenčad koja imaju neuroatipičan razvoj po rođenju. Da bi hranjenje kod njih funkcionisalo neophodno je sadejstvo tri glavna sistema neurološkog, gastrointestinalnog i respiratornog…

1. avgust 2024.

Proces učenja nije konforna aktivnost. Budite strpljivi sa Vašim mališanom kada mu nudite novu teksturu i namirnice jer Vaša beba mora da nauči da jede. Često su prisutne zablude da treba izbegavati pasiranu hranu i u startu krenuti sa namirnicama koje se žvaću…